
Gyerekek és a zöldségevés
Egy nagyon gyakori probléma, amely olyan kisgyerekek esetében jelenik meg, akik előszőr barátkoznak a (nyers vagy főtt) zöldségekkel.
Mindez visszavezethető ókori időkre, amikor őseink rengeteg toxikus növénnyel voltak körülvéve, és az emberiség fejlődése során, kialakult egy olyan gén bennünk, amely keserűvé teszi a növényekben levő toxint, ezáltal elbátorítva minket attól, hogy megegyük őket.
Kisgyerekek esetében ez a keserű érzés erősebb hisz ők még csak most fedezik fel a zöldségek ízeit és nem tudják melyek alkalmasak fogyasztásra és melyek veszélyesek. Emellett, a biológiájuk is azt mondja, hogy inkább az édes ízek felé forduljanak, mint pl. az anyatej.
De a jó hír az, hogy kb. 20 éves korunkra annyira megszokjuk ezt az ízt, hogy már nem (is) tűnik olyan borzalmasnak a zöldségfogyasztás.
Tippek a zöldségekkel való barátkozáshoz
Készítsük el a zöldségeket többféle módon, nyersen vagy főve, szószók mellé, melyek enyhítik a keserűség érzetet.
Együnk mi magunk is ezekből a zöldségekből, hisz nehéz meggyőzni még egy felnőttet is arról, hogy tegyen valamit, ha mi magunk nem adunk példát róla.
Válasszunk friss és minőségi termékeket (gyerekünk akár a zöldség megjelenése miatt is elutasíthatja ezek fogyasztását).
Vigyük el magunkkal a gyereket gyümölcs/zöldség vásárláshoz, lássa a változatos szín és fajta kínálatot, de jó ötlet beavatni porontyainkat magába a főzésbe és kóstolásba is.
Kezdjük a barátkozást édesebb zöldségekkel, mint a kukorica, sárgarépa vagy édes burgonya, igy megmutatva azt, hogy a zöldségek ízletesek.
Legyünk kreatívak a tálalásban, mesefigurákat kirakva és játszódjunk a színekkel.
Meséljünk arról is, hogy honnan származnak a zöldségek és egyes ételek alapanyagai, ha lehetőség van rá, mi magunk gondozzunk egy kis veteményeskertet otthonunkban, együtt a gyerekekkel.
Ne alkudozzunk: „ha megszed a brokkolit, játszódhatsz vagy ehetsz a csokiból” egy-két próbát megér, de hosszútávon konfliktushoz vezethet gyerek-szülők között.